Pierwszy tydzień szkoły to coś więcej niż tylko przedstawienie programu nauczania, przedmiotowego systemu oceniania i lekcje “organizacyjne.” To czas, kiedy kształtujemy atmosferę na cały rok, budujemy relacje i tworzymy klasę, w której uczniowie czują się bezpieczni, wspierani i zmotywowani do nauki. A jednak, we wrześniowym szaleństwie, znalezienie nowych, angażujących aktywności, które naprawdę mają znaczenie, bywa trudne.

Dlaczego budowanie więzi jest takie ważne?

Budowanie więzi to nie tylko fajne zabawy na rozluźnienie. To tworzenie relacji, które przekształcają klasę w prawdziwą mini społeczność. Kiedy uczniowie czują się związani ze sobą nawzajem i z Tobą, są bardziej skłonni do aktywnego udziału, zadawania pytań i podejmowania wyzwań. Poczucie przynależności ma bezpośredni wpływ na atmosferę w klasie, sukcesy w nauce i ogólne samopoczucie uczniów.

Ale tutaj pojawia się problem: We wrześniu jesteśmy przytłoczeni obowiązkami. Zajmujesz się planowaniem lekcji, przygotowaniem dokumentacji, planowaniem działań w zespołach i komisjach itp. Znalezienie czasu na tworzenie wartościowych aktywności budujących więzi często wydaje się niemożliwe.

Dlatego zrobiłam to za Ciebie.

Poniżej znajdziesz 12 aktywności, które rozkręcą Twoich uczniów po wakacjach. Pomogą Ci budować relacje w klasie, jednocześnie nie obciążając Cię nadmiernie. Lekcje na bazie tych ćwiczeń właściwie prowadzą się same, bo cała aktywność jest po stronie uczniów. Jednocześnie mają ogromną moc z fokusem na to, aby uczniowie czuli się zaangażowani i docenieni od samego początku.

Każda z 12 aktywności jest zaprojektowana tak, aby pobudzać kreatywność, myślenie krytyczne i rozmowy w klasie, uczyć rozwiązywania problemów i skutecznej komunikacji, co później przełoży się na ich wspólną pracę, czy projekty grupowe. Jednocześnie pozwalają uczniom zaznaczyć swoją obecność i tożsamość w grupie, dać się zapamiętać w kontekście pozaszkolnym, poszukać między sobą podobieństw z poszanowaniem różnic. Pomaga to uczniom zżyć się ze sobą. To stopniowe tworzenie klasy lub jej reintegracja i rewitalizacja relacji po wakacyjnej przerwie. W grupie, w której dbamy o relacje uczniowie są zmotywowani do uczestnictwa, zadawania pytań i wkładania wysiłku w naukę. 

Niezależnie od tego, czy uczysz pierwszoklasistów, czy maturzystów, te pomysły stworzą fundament dla pozytywnej atmosfery, która utrzyma się przez cały rok. Warto te aktywności powtarzać przez cały rok – z dwunastu z pewnością wybierzesz choć jedną na miesiąc! 

I najlepsze? Te aktywności nie wymagają godzin przygotowań. Zostały zaprojektowane tak, aby płynnie wpasować się w Twój napięty grafik, dając Ci więcej czasu na to, co najważniejsze: Twoich uczniów.

 

Chcesz pójść o krok dalej?

Jeśli ta lista okazała się pomocna i chcesz jeszcze więcej gotowych do użycia materiałów na rozpoczęcie roku, koniecznie sprawdź moje ONE A DAY. Nanolessons. Back to School Edition tutaj. Dzięki nim: 

  • Oszczędzisz czas 
  • Spersonalizujesz treści 
  • Zaangażujesz uczniów 
  • Zbudujesz ich pewność siebie 
  • Uatrakcyjnisz pracę domową 
  • Wykorzystasz ten sam materiał w wielu grupach i poziomach zaawansowania 
  • Zapewnisz tematyczną różnorodność 
  • Twoje zajęcia będą inne niż wszystkie 
  • Wyróżnisz się na rynku 
  • O Twoich lekcjach będzie się mówiło na mieście.