Jak powtarzać do Matury?

Najlepiej systematycznie.

Najlepiej już teraz.

Najlepiej wielokrotnie. 

Najlepiej w małych porcjach. 

Najlepiej w odstępach czasowych. 

Najlepiej w zróżnicowanych ćwiczeniach przemieszanych. 

Najlepiej mieszając gramatykę, leksykę i skille. 

Najlepiej przez aktywne zaanagażowanie. 

Najlepiej w kontekście osobiście istotnym. 

Najlepiej przywołując z pamięci wcześniej (lub duuużo wcześniej) zapamiętane informacje. 

Najlepiej stwarzając i wykorzystując środowisko pożądanych trudności. 

Najlepiej wzmacniając ślady pamięciowe raz po raz. 

 

Najlepiej z materiałem Matura – the Home Stretch, który zaprojektowany został zgodnie z zasadami ‘retrieval practice’, czyli treningu odświeżania pamięci. 

 

 

Seria MATURA – THE HOME STRETCH to zbiór sześćdziesięciu trzech zadań zawartych w piętnastu leksykalno-gramatycznych zestawach powtórkowych uporządkowanych według bloków tematycznych zgodnych z zakresem wymagań sprawdzanym na egzaminie maturalnym z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym.

 

Każdy zestaw zawiera od trzech do pięciu zadań umożliwiających przypomnienie oraz przećwiczenie z uczniami słownictwa charakterystycznego dla danego działu tematycznego między innymi poprzez:

– porządkowanie słownictwa pod względem znaczenia, przynależności do konkretnych

  dziedzin/kategorii, właściwości gramatycznych, itp.;

– łączenie elementów leksykalnych w celu utworzenia kolokacji językowych, czasowników

  frazowych oraz wyrażeń idiomatycznych;

– budowanie zdań oraz krótkich wypowiedzi zawierających określone elementy leksykalne;

 

Ponadto, w każdym zestawie znajdziesz ćwiczenia pozwalające na trening umiejętności sprawdzanych w części egzaminu ‘znajomość środków językowych’ w zakresie:

– słowotwórstwa

– parafrazowania zdań

– tłumaczenia fragmentów zdań

– uzupełniania luk

Seria MATURA – THE HOME STRETCH świetnie sprawdzi się w pracy indywidualnej z uczniem a także podczas zajęć grupowych – w szkole średniej oraz na kursie językowym.

 

Materiał możesz zastosować na wiele sposobów:

Sposób 1:

Wykorzystaj każdy zestaw tematyczny po bloku tematycznym zrealizowanym w podręczniku lub repetytorium. Utrwali i poszerzy on słownictwo i gramatykę, a także umiejtności takie jak pisanie i mówienie.  

Sposób 2:

Wykorzystaj wszystkie zestawy tematyczne na ostatniej prostej do Matury, miesiąc przed egzaminem. Taka powtórka skomasowana świetnie odświeży pamięć. Pamietaj jednak, że przy powtórkach skomasowanych, efekt zapamiętania jest krótkotrwały.      

Sposób 3:

Zmiksuj ćwiczenia z zestawów tematycznych zgodnie z zasadą zróżnicowanych ćwiczeń przemieszanych. Na przykład: weź jedno ćwiczenie z  tematu “Człowiek”, jedno z “Podróżowania i turystyki” i jedno z “Państwa i społeczeństwa”.  W ten sposób unikniesz blokowania tematów i krótkotrwałego zapamiętania, ponieważ ten samodzielnie zmiksowany zestawik poruszy różne ścieżki pamięciowe Twoich uczniów. Kiedy za jakiś czas wrócisz do danego tematu wybierając inne ćwiczenie z tego samego tematu, zobaczysz o ile łatwiej uczniowie przypomną sobie słownictwo – ścieżka dostępu jeszcze bardziej się poszerzy kiedy wielokrotnie będziecie wracać do tematu.      

Sposób 4:

Z poszczególnych zestawów wybierz typ ćwiczenia, który chcesz przećwiczyć ze swoimi uczniami, np. słowotwórstwo, parafrazy, zdania z lukami, tłumczenie fragmentów zdań. “Przy okazji” ćwiczenia startegii rozwiązywania tych ćwiczeń, uczniowie przypomną sobie słownictwo.     

Sposób 5:

Jeśli wykorzystała/eś wszystkie zestawy tematyczne pracując systematycznie podczas roku, warto powrócić do nich tuż przed Maturą. Szczególnie do tych, które w pierwszym podejściu sprawiły Twoim uczniom trudności. Ja zawsze odnotowuje takie ćwiczenie i wracam do niego za jakiś czas. I jeszcze raz, wydłużając odstęp czasowy. Wzmacnia to sygnał danej informacji w pamięci i ułatwia dostęp do niej.   

Twój sposób:

A w jaki sposób Ty zaplanujesz maturalne powtórki ze swoimi uczniami? Bedzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się swoimi pomysłami w komentarzu do tego wpisu!

Jeśli chciał/abyś wypróbować jak pracuje się z materiałem Matura – the Home Stretch przed kupnem całego ebooka bądź pojedyńczych zestawów, zapraszam Cię do pobrania specjalnego materiału, który w 3 ćwiczeniach pokazuje możliwości całej serii.

.

A jeśli chcesz już teraz kupić cały ebook MATURA THE HOME STRETCH lub poszczególne zestawy tematyczne, to zapraszam Cię do tutaj: