Piętrzenie nawyków to metoda, którą poznałam dzięki książce Jamesa Clear’a Atomic habits.* Polega ona na dołożeniu nowego nawyku do starego według formuły:

Po … [obecny nawyk], zrobię … [nowy nawyk]. 

Np.:

Po przygotowaniu sobie śniadania, zatrzymam się na minutę i pomyślę tylko o dobrych rzeczach, które mnie dzisiaj spotkają. 

Po przyjściu do domu, umyję pojemnik na lunch i kubek termiczny. 

Po demakijażu zrobię sobie masaż twarzy.

Kiedy wyłączę komputer, posprzątam papiery na biurku.  

Po przeczytaniu rozdziału kryminału, przypomnę sobie słówka z wczorajszej lekcji. 

Po spacerze z psem, spiszę sobie plan nauki na jutro. 

Nawyki można oczywiście piętrzyć w stosy tak, by powstała sekwencja starych nawyków przeplatana nowymi. Nasze obecne nawyki są już bardzo dobrze zakotwiczone w mózgu, a ich wykonywanie wzmocniło ich tam obecność. Dlatego „dopięcie” nowego nawyku do dobrze „wyćwiczonego” i zautomatyzowanego już cyklu podnosi prawdopodobieństwo i jego wzmocnienia.  

Jak piętrzenie nawyków może pomóc naszym uczniom? Opowiadam uczniom o tej regule i ilustruję tym prostym video:

Lub troszkę trudniejsze językowo wykłady BJ Fogg’a i Jamesa Clear’a:

Następnie uczniowie decydują do którego nawyku zechcą “dokleić” nowy, związany z celem, który planują osiągnąć w nauce angielskiego. Czytanie książki, słuchanie podcastu, praca ze słownictwem. Ważne, by wybrać dokładny moment w ciągu codziennej rutyny, w który wpasują ten nowy nawyk. Łatwiej wtedy wypracować prawdziwy nawyk, a nie tylko kilkudniowy zryw. Kolejną ważną rzeczą jest zacząć od małego kroku (Kaizen).

Wybierz krótki podcast.

Przeczytaj 1 stronę.

Przypomnij sobie 5 idiomów.

Wypowiedz na głos jedno zdanie z nową konstrukcją gramatyczną.

Nie rzucaj się na więcej. To wystarczy. Codziennie jeden krok. Takie mikronawyki łatwiej się wklejają w  codzienną rutynę, bo nie wymagają dużych poświęceń. Ale ważne, by wykonywać go CODZIENNIE. Dopóki nie stanie się automatyczny.    

* Clear z kolei przypisuję tę metodę BJ Fogg’owi. Opisał on ją w swoim programie i książce Tiny Habits.